fonobi shape-1

Fonobi, telefon tamiri konusunda uzmanlaşmış bir servis olarak, yıllardır müşterilerimize güvenilir ve hızlı çözümler sunmaktayız. Teknolojiye olan tutkumuzla, arızalı cihazlarınızı ilk günkü haline getiriyoruz.

S.S.S

Sıkça Sorulan Sorular

Fonobi, telefon tamiri konusunda uzmanlaşmış bir servis olarak, yıllardır müşterilerimize güvenilir ve hızlı çözümler sunmaktayız. Teknolojiye olan tutkumuzla, arızalı cihazlarınızı ilk günkü haline getiriyoruz. Deneyimli teknisyenlerimiz, son teknoloji ekipmanlar ve yedek parçalarla donatılmış atölyemizde çalışarak sizlere en iyi hizmeti sunmaktadır. Siz de cihazlarınızı gönül rahatlığıyla bize teslim edebilir ve sorunlarınızı unutabilirsiniz.

Cihazınızın tamir işlemleri başladıktan sonra ekran, batarya, şarj soketi, hoparlör, mikrofon, iç kulaklık (ahize) gibi arızalar 30 ila 45 dakika civarında tamamlıyoruz. Öncelikli amacımız aynı gün içinde tamiri gerçekleştirmek ve size teslim etmektir. Anakart/entegre işlemleri ise detaylı ve titiz bir çalışma gerektirdiğinden tamir işlemi 1 ila 3 iş günü arasında değişmektedir.

Cihazınızın kaydını oluşturulduktan sonra, e-posta ve SMS yöntemiyle tüm servis adımları hakkında tüm bilgileri sizinle paylaşacağız. E-posta ve SMS’lerde yer alan linke tıklayarak ya da ayrıca size verilen referans numarası ile fonobi.com adresindeki Online İşlemler menüsünden cihazınızın servis durumunu gerçek zamanlı olarak takip edebileceksiniz.

Teknik servisimizde yapılan tüm işlemler sistemimize kaydedilmektedir. Kullanılan yedek parçanın kusurlu olmasından dolayı ana işlevini yerine getirmemesine sebep olan durumlar garanti kapsamındadır. Sıvı teması, düşme, darbe, baskı veya yüksek voltaj vb. kullanıcı hataları sebebiyle oluşan hasarlar garanti kapsamı dışında değerlendirilir. Bataryanın ömrü kullanım performansına bağlı olduğundan yaşanan sorunlarda incelemeye ihtiyaç duyulur. Bu incelemede pilin şarj döngüsü, pil sağlığı ve yüksek voltaj gibi ana karta hasar veren bir durum yaşanıp yaşanmadığı kontrol edilir. Ürünün kusurlu olması halinde garanti kapsamında değişim gerçekleşir.

Tamir işlemi tamamlandıktan sonra sistemimizde adınız ve cihazın IMEI bilgisi kaydedilmektedir. Bu kayıt ile sizlere garanti belgesi verilmektedir. Tamiri gerçekleştirilen işlemlerle ilgili herhangi bir sorun yaşadığınızda müşteri hizmetlerimizle iletişime geçerek garanti imkanınızı kullanabilirsiniz. Sistemde kayıtlı olduğunuz için çıkan bilgileriniz ile garanti kapsamından yararlanmak oldukça kolaydır. Garanti belgeniz ayrıca tamir işleminiz sonrasında size SMS’le gönderilmektedir.

Evet. Cihazınızın tamiri uzman ve sertifikalı teknisyenlerimiz tarafından ortalama 3 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır. Ses, ışık, power, şarj, wifi, dokunmatik, baseband ve nand gibi entegre arızalarında cihazınızın tamiri ön inceleme ve bilgilendirme sonrası merkez servisimizde yapılmaktadır.

Ekran değişiminde hassasiyeti kaybı yaşanmaz. Parça kaynaklı bir sorun yaşanması halinde Fonobi orijinal ekranlarımız 24 ay Fonobi A kalite ekranlarımız 6 ay garantilidir.

ONARIM İŞLEMLERİ

Süreç Nasıl İşler?

Fiyatları öğren

01. Fiyatları öğren

Şeffaf politikamız sayesinde cihazımı tamir et sayfamızdan cihazınızın onarım fiyatları hakkında ön bilgiye sahip olun.

Formu doldur

02. Formu doldur

Teknik destek servis formu sayfamızdan gerekli bilgileri doldurun. Söz veriyoruz 2 dakikadan fazla sürmeyecek.

Paket & Kargo

03. Paket & Kargo

Cihazının güvenle taşınacağı şekilde paketlemesini yap. (bknz: Cihaz paketleme) Servis form kodunu yazmayı unutma.

Ödeme & Teslimat

04. Ödeme & Teslimat

Süreç boyunca cihazın durumunu öğrenebilir, ve teknisyenlere soru sorabilirsin. tüm bilgilendirmeler burada olacak.